Zustandspassiv

Az állapotot kifejező szenvedő igeragozás (Zustandspassiv) a cselekvés eredményét, a cselekvéssel elért állapotot fejezi ki. Magyarra ezt a -va, -ve képzős igenévvel és a van igével fordítjuk.

A Zustandspassiv képzése

sein + Partizip II

A Zustandspassiv-ot a sein segédige megfelelő idejű ragozott formájával és a főige Partizip II alakjával képezzük.

das Geschäft ...

... ist geöffnet (Präsens - nyitva van)

... war geöffnet (Präteritum - nyitva volt)

A Zustandspassiv-ban az összetett igeidők ritkán használatosak.

... ist geöffnet gewesen (Perfekt - nyitva volt)

... war geöffnet gewesen (Plusquamperfekt - nyitva volt)

A Futur I, II képzésénél a Zustandspassiv Infinitiv I, II alakokat használjuk (a főige Partizp II alakja + sein, ill. gewesen sein, ld. Infinitiv).

... wird geöffnet sein (Futur I - nyitva lesz)

... wird geöffnet gewesen sein (Futur II - nyitva lesz)

A Perfekt és a Plusquamperfekt igeidőt általában a Präteritum, a Futur I igeidőt a Präsens, a Futur II igeidőt pedig a Perfekt helyettesíti.

A Zustandspassiv-ot a Konjunktiv-ban a sein segédige megfelelő Konjunktiv igeidőinek a ragozásával képezzzük:

... wäre geöffnet (Konjunktiv Präteritum - nyitva lenne)

... wäre geöffnet gewesen (Konjunktiv Plusquamperfekt - nyitva lett volna)

Csak olyan igékkel lehet Zustandspassiv-ot képezni, amelyeknek van Vorgangspassiv alakja, és amelyeknek jelentése alapján van értelme a létrejövő állapotról beszélni:

Der Kuchen ist gebacken. (A sütemény meg van sülve.)

Der Teller ist zerbrochen. (A tányér szét van törve.)

Das Fenster ist geöffnet. (Az ablak nyitva van.)

Die Tür war nicht geschlossen. (Az ajtó nem volt bezárva.)

Német oldalaink

Német alapszókincs

Önállóan németül

Német webszótár

Német alapigék

Segédigék

Erős ragozású igék 1.

Erős ragozású igék 2.

Vegyes ragozású igék

Társoldalaink

Magyar nyelvtan

Angol szókincs A1-C2

Angol-magyar szótár

Angol nyelvtan

A webhely cookie-kat használ. A webhely igénybevételével Ön elfogadja ezen cookie-k használatát. További információk.